پایگاه‌های اینترنتی

هم‌اکنون 5 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

چگونه زائران اربعین می‌توانند فراهم کننده مقدمات ظهور باشند؟

در زیارت اربعین، زائران حسینی با تمام عشق و توان در راه محبت امامشان از راحتی خود و خانواده می‌گذرند و در این راه عمر و مال خود را هزینه می‌کنند؛ تا بتوانند هنگام ظهور نیز عاشقانه به یاری امام عصر علیه‌السلام بشتابند و خالصانه در رکاب حضرتش باشند.
مهمترین شرط ظهور، ایجاد آمادگی عمومی برای اطاعت از حضرت مهدی علیه‌السلام و پذیرش حکومت ایشان است اگر زائران اربعین امام حسین علیه‌السلام بتوانند در تحقق این شرط مؤثر باشند، بدون تردید در فراهم کردن مقدمات ظهور نقش‌آفرین خواهند بود.
زائران امام حسین علیه‌السلام می‌توانند در دو حیطه فردی و اجتماعی زمینه‌ساز ظهور باشند:
در حیطه فردی، زائران اربعین بعنوان منتظران ظهور امام مهدی علیه‌السلام وظایفی برعهده دارند که برخی از این وظایف اعتقادی و برخی عملی است. از بُعد نظری و اعتقادی زائران حسینی برای زمینه‌سازی ظهور وظیفه دارند معرفت خود را نسبت به مقامات امام زمان علیه‌السلام و اهداف قیامش افزایش دهند و از بُعد عملی باید در مسیر ولایت‌پذیری و تحقق اهداف قیام الهی حضرت قدم بردارند. مطالعه درباره امام زمان علیه‌السلام و برکات ظهور ایشان، دعای برای فرج حضرت، خواندن ادعیه و زیارات مهدوی، دوری از گناهان و انجام کارهای نیک خالصانه و هدیه دادن ثواب آنها به حضرت می‌تواند ما را در عمل به وظایف فردی موفق بدارد.
از نظر اجتماعی نیز باید برای فراهم آوردن زمینه‌های ظهور تلاش کرده و دیگران را در مسیر حق با خود همراه نمود. انواع فعالیت‌های فرهنگی برای آشنایی بیشتر مردم به ویژه نوجوانان با حضرت مهدی علیه‌السلام ، شرکت در مراسم مذهبی، همکاری برای برپایی مجالس اهل بیت علیهم‌السلام، کمک فرهنگی و همراهی با کاروان‌های زیارتی، امر به معروف و نهی از منکر، هم‌دلی و رسیدگی به محرومان و ... نمونه‌هایی از وظایف اجتماعی ما در مسیر زمینه‌سازی برای ظهور هستند.
حماسه میلیونی اربعین حسینی علیه‌السلام نیز به عنوان یک حرکت اجتماعی بزرگ، علاوه بر ایجاد اتحاد و یک‌دلی بین مسلمین به ویژه شیعیان، می‌تواند شخصیت یگانه امام حسین علیه‌السلام را به مردم جهان بشناساند تا آنجا که بسیاری از غیر مسلمانان فقط برای شناخت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام به عنوان محور این حماسه در ایام اربعین خود را به کربلا می‌رسانند و این شناخت از امام حسین علیه‌السلام به آشنایی با حضرت مهدی علیه‌السلام ختم خواهد شد. چنانکه هنگام ظهور، حضرت مهدی علیه‌السلام در کنار خانه کعبه، ایشان خود را به واسطه امام حسین علیه‌السلام معرفی می‌کند و می‌فرماید:
«ای جهانیان، آگاه باشید که من امام قائم هستم... ای جهانیان آگاه باشید که جد من حسین (علیه‌السلام) را تشنه به قتل رساندند... » (1)
گویا مردم جهان پیش از ظهور با ماجرای کربلا و شخصیت امام حسین علیه‌السلام آشنایی دارند.
همچنین زیارت اربعین از جهت فردی، تمرینی است که شیعیان میزان اخلاص خود را برای یاری امام عصر عجل‌ا‌للّه‌تعالی‌فرجه الشريف ، محک بزنند. در زیارت اربعین، زائران حسینی با تمام عشق و توان در راه محبت امامشان از راحتی خود و خانواده می‌گذرند و در این راه عمر و مال خود را هزینه می‌کنند؛ تا بتوانند هنگام ظهور نیز عاشقانه به یاری امام عصر علیه‌السلام بشتابند و خالصانه در رکاب حضرتش باشند.

1. «ألا يا أهل العالم أنا الإمام القائم، ... ألا يا أهل العالم إن جدّي الحسين قتلوه عطشان‏»، إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب(علیه‌السلام)، ج‏2، ص: 233
آخرین ویرایش
در 1396/8/18 03:53

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی

پیامک
30001366